antet

home

European Dog Show 2013 în cifre

Perioada de desfăşurare: 29 august - 1 septembrie; suprafaţa locaţiei: Palexpo (Geneva) - 7 hale (102.000 mp); 48 ringuri; 20.000 vizitatori; 12 franci elveţieni (aproximativ 44,5 lei) biletul de intrare pentru adulţi (reducere 50% pentru copii sub 10 ani, pensionari şi membri cluburilor chinologice); 200 franci elveţieni pe zi închirierea unei mese şi 50 de franci elveţieni a unui scaun; 94 de arbitri; 11.500 de câini din peste 200 de rase şi 53 de ţări; cei mai mulţi câini înscrişi: Italia (1.615), Franţa (1.343), Rusia (1.304).

CLASAMENT Euro Dog Show 2013 - Geneva (Elveţia)


Grupa

Rasa câinelui

Nume câine

Nume proprietar (Ţara)

Grupa 1

- White Swiss Shepherd

Heart Sylver Majestic du Bois des Ternes

Adeline Joly (Franţa)

Grupa 2

Newfoundland

King of Helluland Just In Time

Fantur Oton (Slovenia)

Grupa 3

Scottish Terrier

Filisite Brash Koh-I-Noor

Valentina Popova (Rusia)

Grupa 4

Kaninchen Wire Dachshund

Goloubet de Rouet del Wabnhelsing

Gabriel Pascarella (Italia)

Grupa 5

Karelian Bear Dog

Tsarshadow’s I Speak Of War

Dawne Deeley & Doug Belter (Canada) - Lorella Vismara & Massimo Scotti (Italia)

Grupa 6

Basset Artésien Normand

Fricassée de Lapin da Terra Quente

Pedro Ribeiro Café & Miguel Oliveira (Portugalia)

Grupa 7

Weimaraner

Grey Classic’s I Kick Azz

Kristina & Edwin Lenaerts, Tamara & Mike Peetermans (Belgia)

Grupa 8

English Springer Spaniel

Hollivera’s Question Of Quality

Birgitta Pettersson (Suedia)

Grupa 9

Pug

Rose’s Knock Down Eight Count

Theerawut Praphasirisulee (Thailanda)

Grupa 10

Whippet

Sobresalto Quann Tramonta o’Sole

Massimo Fiorillo (Italia)

BIS

Scottish Terrier

Filisite Brash Koh-I-Noor

Valentina Popova (Rusia)

editoriale

cacib
caini
pisici
pasari
pesti
reptile
altele
contacte
facebook

CLASAMENT CACIB Alba Iulia 2013


Grupa

Nume câinelui

Rasa câine

Nume proprietar (Ţara)

Babby

Vicitore Nero Isy

Cane Corso Italiano

Eva Pekker (România)

Puppy

Teasure Of My Heart Of Silverlight

Collie Rough

Daniel Epure (România)

Junior

Simba's Pink Camparis De Dany's

Yorkshire Terrier

Ilinca & Cristina Epuraş (România)

Veteran

Bela

Golden Retriever

Póra Jenő (România)

Best Romanian Breed

Wooly Bear Alike Fluffy Snowball

Ciobănesc Românesc Mioritic

Barbara Fallent (Austria)

Grupa 1

Allia De Lupi Albi

Berger Blanc Suisse

Mihaela Tănăsie (România)

Grupa 2

Nik Majestic W-Beno

Tosa Inu

Daniel-Ioan Trîmbiţaş (România)

Grupa 3

Cappucino's Miss Camparis

Yorkshire Terrier

Daniela & Dan Onu (România)

Grupa 4

Yagdash Ot Mariny Kuranovoy

Dachshund wire hair

Dragoş & Sebastian Fleşieru (România)

Grupa 5

Aragorn Of Transilvania's Wolves

Alaskan Malamute

Monica Costinescu (România)

Grupa 6

African Fata Morgana Liu

Rhodesian Ridgeback

Horia Siclovan (România)

Grupa 7

Timarhegyi Aladar

Deutsch Drahthaar

Horia Creţeanu (România)

Grupa 8

Los Ombues Thunder

English Cocker Spaniel

Ramona Maria Sandu (România)

Grupa 9

Maximo De La Virreyna

Bouledogue Français

David & Ulises Rodriguez

Grupa 10

Fighting Spirit Mac Benac's Clan

Whippet

Pascal Hoerner (România)

BIS

Maximo De La Virreyna

Bouledogue Français

David & Ulises Rodriguez (Spania)

Supreme BIS

Rahti Jitterboppi

Bichon a Poil Frise

Jaana Kauppinen (Finlanda)

CLASAMENT Dracula Golden Trophy 07.09.2013


Categoria

Nume câine

Rasa câine

Nume proprietar (Ţara)

Baby

Magnum Hunter Jack

German Shorthaired Pointer

Mate D. & Nacsa A. & Zahonyi A. (Ungaria)

Puppy

Majestic Sandial Aragorn

Chow Chow

Gabriela  Grigore (România)

Junior

Angyalosi Berni Asher Angyala

Berner Sennenhund 

Adler Angela (Ungaria)

Veteran

Vis Ta Vie de Chester

Bearded Collie

Koroknai József & Vörös Zsuzsanna (Ungaria)

Ciobănesc Românesc

Zaraza Tender Ebony

Ciobănesc Românesc Mioritic

Beate Konstad (Austria)

Grupa 1

Bottom Shaker So Easy To Love

Bobtail

Koroknai József (Ungaria)

Grupa 2

Boscorso Alfonzo

Cane Corso

Keszthelyi Bokor Emőke (Ungaria)

Grupa 3

Nagant From Michel

Welsh Terrier

Bob Krautscheid (Olanda) & Csaba Denk (Ungaria)

Grupa 4

Treis Pinheiros Fibonacci

Dachshund Standard

Marian Drăgănescu (România)

Grupa 5

Impuls Kriplyana Malamute Sanctuary

Alaskan Malamute

Magdalena Kryst-Kedzierska (Polonia)

Grupa 6

Fonteposca Popstar

Beagle

Ildiko & Levente Koszorus (România)

Grupa 7

Risanna Hillwoods Perfectly Mastered

Weimaraner

Macsa Agnes (Ungaria) & Alessandra Folz  (SUA)

Grupa 8

Radost Is Istry For Life

Flat-Coated Retriever

Ekaterina Ahmatova (Rusia)

Grupa 9

Bonitos Companeros Imperator

Cavalier King Charles Spaniel

Szabo Ivette (Ungaria)

Grupa 10

Dober-Kopp Wizard of Óz

Borzoi

Koppány Ágnes (Ungaria)

BIS

Nagant From Michel

Welsh Terrier

Bob Krautscheid (Olanda) & Csaba Denk (Ungaria)

 

CLASAMENT CACIB Târgu Mureş 08.09.2013


Categoria

Nume câine

Rasa câine

Nume proprietar (Ţara)

Baby

Magnum Hunter Jack

German Shorthaired Pointer

Mate D. & Nacsa A. & Zahonyi A. (Ungaria)

Puppy

Torre del Pilar Montecarlo

Chihuahua long-haired

Nathalie Caldaric

Junior

Charming Prince of Gentle Blackgiant

- Newfoundland

Marina & Bernard Schoellig (Austria)

Veteran

Vis Ta Vie de Chester

Bearded Collie

Koroknai József & Vörös Zsuzsanna (Ungaria)

Ciobănesc Românesc

Zaraza Tender Ebony

Ciobănesc Românesc Mioritic

Beate Konstad (Austria)

Grupa 1

Bottom Shaker So Easy To Love

Bobtail

Koroknai József (Ungaria)

Grupa 2

Charming Prince of Gentle Blackgiant

Newfoundland

Marina Schöllig (Austria)

Grupa 3

Nagant From Michel

Welsh Terrier

Bob Krautscheid (Olanda) & Csaba Denk (Ungaria)

Grupa 4

Ford of Karma’s Legacy

Dachshund Standard

Marian Drăgănescu (România)

Grupa 5

Dorsdorf Otto Super Star

Deutscher Mittel Spitz

Zifa Kalinina (Rusia)

Grupa 6

Fonteposca Popstar

Beagle

Koszorus Ildiko & Levente (România)

Grupa 7

Eyota Elektra the Last Mohican

Weimaraner

Lukacs Zalan (Romania)

Grupa 8

Chippysize Love Is In The Air

American Cocker Spaniel

Havasi Csaba Attila (Ungaria)

Grupa 9

Bonitos Companeros Imperator

Cavalier King Charles Spaniel

Szabo Ivette (Ungaria)

Grupa 10

Jet’s I’ve Got What It Takes

Greyhound

Koppány Ágnes (Ungaria)

BIS

Nagant From Michel

Welsh Terrier

- Bob Krautscheid (Olanda) & Csaba Denk (Ungaria)

CLASAMENT CACIB Arad 28.09. 2013


Grupa

Nume câinelui

Rasa câine

Nume proprietar (Ţara)

Grupa 1

Silver Dream Aussie's Brigite Bardot

Australian  Shepherd

Zrupkóné Harmath Katalin (Ungaria)              

Grupa 2

Del-Alfoldi Berni Nina

Berner Sennenhund

Retek Flórián (Ungaria)

Grupa 3

Ko Bo'S Prometeus

American Staffordshire Terrier

Sz&Tibay N. Szegedi  (Ungaria)  

Grupa 4

Carelli Swiatoldycz

Dachshund Standard

Malgorzata Pawluczuk (Polonia)

Grupa 5

My Alaskan North Face

Alaskan Malamute

Adriana Covasa (România)  

Grupa 6

Africana Fata Morgana Mungu

Rhodesian Ridgeback

Monika Perecz (Ungaria)

Grupa 7

Griffin Du Nid Aux Nobles

Deutscherkurzaar

Remus Clejan (România)  

Grupa 8

Justine Jayme De Mariannehouse

Golden Retriever

Gabriela Forgacs (Ungaria)

Grupa 9

Gaborik Ten-Sharp

Caniche

Jana Svobodova (Cehia)

Grupa 10

Ednah Mraja

Piccolo Levriero Italiano

Jana Mrazova (Slovacia)

BIS

Sim-Son’s Dahab

Caniche

Magdaléna & David Novak (Cehia)  

CLASAMENT CACIB Arad 29.09. 2013


Grupa

Nume câinelui

Rasa câine

Nume proprietar (Ţara)

Grupa 1

Silver Dream Aussie's Brigite Bardot

Australian  Shepherd

Zrupkóné Harmath Katalin (Ungaria)

Grupa 2

Extra Orient Yupiter Pop Ditrich

Zwergpinscher

Dittrich Olga (Ucraina)  

Grupa 3

Ko Bo'S Prometeus

American Staffordshire Terrier

Sz&Tibay N. Szegedi  (Ungaria)  

Grupa 4

Kisjeszeni Yoko

Dachshund Kaninchen Kurzhaar

Miklos Jeszenszky  (Ungaria)              

Grupa 5

My Alaskan North Face

Alaskan Malamut

Adriana Covasa (România)  

Grupa 6

Africana Fata Morgana Mungu

Rhodesian Ridgeback

Monika Perecz (Ungaria)

Grupa 7

Lovegame Is Over Dostojne

Irish Red Setter

Slawomir Tkacz (Polonia)  

Grupa 8

Justine Jayme De Mariannehouse

Golden Retriever

Gabriela Forgacs (Ungaria)

Grupa 9

Sim-Son’s Dahab

Caniche

Magdaléna & David Novak (Cehia)

Grupa 10

Azbelltas Holy Night Fantasy Harry Potter

Afghan Hound

Kondas Alexandra Gajinovic (Serbia)    

BIS

Sim-Son’s Dahab

Caniche

Magdaléna & David Novak (Cehia)  

Supreme BIS

Sim-Son’s Dahab

Caniche

Magdaléna & David Novak (Cehia)  

 

CLASAMENT IDC Sieger Show 2013


Clasa

Sex/Pigment

Nume câine

Proprietar (Ţară)

Baby

Mascul negru

Destiny Phoenix In The Spotlight

Karna & Jessica Martin (Danemarca)

Baby

Mascul maro

Can Mayor Von Guten Haus

Kostas Kakleas & Gianna Triantafyllou (Grecia)

Baby

Femelă negru

Barbarossa Vom Westwall

Stephanie Wien (Germania)

Baby

Femelă maro

Atina Di Diwinum

Zdravko Belić (Serbia)

Puppy

Mascul negru

Prince Piero Di Perlanera

Rada István (Ungaria)

Puppy

Mascul maro

Guard De Marine De Grande Vinko

Elena Ananyeva & Natalia Solovyova (Ucraina)

Puppy

Femelă negru

Pique Dame Din Perlanera

Rada István (Ungaria)

Puppy

Femelă maro

Sant Kreal Jarila

Kruglova Elena (Rusia)

Tineret

Mascul negru

Toscano Del Diamante Nero *

Massimo Santini (Italia)

Tineret

Mascul maro

Aguirre Vom Westwall *

Stephanie Wien (Germania)

Tineret

Femelă negru

J‘Adore Gucci V Nobel Line *

Frida & Annette Lerjéus (Suedia)

Tineret

Femelă maro

Dorothea Vom Nibelungenring *

Thomas Becht (Germania)

Intermediar

Mascul negru

Pride & Passion Benedictus

Hadobás József (Ungaria)

Intermediar

Mascul maro

Efes Eto Ginga House

Stevica Velickovic (Serbia)

Intermediar

Femelă negru

Aetha

Mario Dello Russo (Italia)

Intermediar

Femelă maro

Folly Polly Di Caresi

Veres Timea (Ungaria)

Open

Mascul negru

Poncho Di Prisconte

Aldo d'Anna (Italia)

Open

Mascul maro

Jork Del Nasi

Simon Baranja (Slovenia)

Open

Femelă negru

Diona Dolchinea Von Schwarze Kraft

Andrej & Darko Kolevski (Macedonia)

Open

Femelă maro

Stay In Style Jadore

Eneken Orav (Estonia)

Muncă

Mascul negru

Ulisse Del Tibur

Sara & Virgilio Martella (Italia)

Muncă

Mascul maro

Lucky Luciano Tikrai - Nauja

Andrius & Egidija Čečys (Lituania)

Muncă

Femelă negru

Wita Del Monte Aspro *

Valetina Rolla (Italia)

Muncă

Femelă maro

Gaby V Nobel Line

Ingrid Wesenberg & Glenn-Are Haglind (Norvegia)

Campion

Mascul negru

Orson Von Nemesis *

Klaus and Jürgen Pfisterer (Germania)

Campion

Mascul maro

Grand Mollis Armani *

Anna Lopareva (Rusia)

Campion

Femelă negru

Ophelia Von Nemesis

Stephan & Alexandra Rein (Germania)

Campion

Femelă maro

Havana Dei Due Intenti *

Boris Berletti (Italia)

Veteran

Mascul negru

Tom-Dober Hagi *

Tamás Török (Ungaria)

Veteran

Femelă negru

Hazy Dream De Grande Vinko *

Eva & Alin Chivu (România)

Veteran

Femelă maro

Greta Betelges *

Christine Mehl (Ungaria)

Onoare

Mascul negru

Yacheero's Pando Pandero

Kaidi & Olev Juurik (Estonia)

Onoare

Mascul maro

Kriegerhof Antheus *

Lisbeth & Trond-Are Karlsen (Norvegia)

Onoare

Femelă negru

Diva D'Oro Di Perlanera

Rada István (Ungaria)

Onoare

Femelă maro

Firenze Du Wot A Thriller

Debbie Gamble (Franţa)

* Câştigător al titlului IDC Sieger 2013

CLASAMENT CACIB Constanţa, 22.06.2013


Grupa

Nume câine

Rasă câine

Nume proprietar (Ţara)

Baby

Felix At Heron's Hunters Of Atria Cordis

Weimaraner short hair

Alina Tintorescu & Dan Suciu (România)

Puppy

Ariel From Moule's Garden

American Akita

Marius Filipaş (România)

Junior

Dream Light Fiesta De La Noche

Staffordshire Bull Terrier

Oana Marinescu (România)

Veteran

Pocahoontas De Baltag

Ciobănesc Românesc Carpatin

Dan Sârbu (România)

Ciobănesc Românesc

Iordan De Gotcă

Ciobănesc Românesc Mioritic

Constantin Gotcă (România)

Grupa 1

Rodarok Elfov Garmonia Dushi

Welsh Corgi Pembroke

E. Alekseeva (Rusia)

Grupa 2

Vasilisa Iz Russkoi Dinastii

Russkiy Tchiorny Terrier

Irina Ivanyuk (Rusia)

Grupa 3

Diamondkings Ringmaster

American Staffordshire Terrier

Florin Coman (România)

Grupa 4

Picollo Teckel All Is Love

Zwerg Dachshund smooth hair

Ekaterina Pikul (Rusia)

Grupa 5

Bravo`s All Or Nothing

Zwergspitz

Tamara Novikova (Rusia)

Grupa 6

Ob-La-Di's Mythological Coriakin

Beagle

Vlasenko Gunta (Letonia)

Grupa 7

Ginny Atria Cordis

Weimaraner short hair

Alina Tintorescu (România)

Grupa 8

Escho Odna Zvyozdochka's Serebryanoy Laguny

American Cocker Spaniel

Olga Kireeva (Ucraina)

Grupa 9

Prederi Pag Eralash Shou Man

Pug

Kunitsyn Valery (Rusia)

Grupa 10

Boxing Helena's Hisunshine

Whippet

Adriana Brătianu & Dan Arsenie (România)

BIS

Prederi Pag Eralash Shou Man

Pug

Valery Kunitsyn (Rusia)

Supreme BIS

 

 

 

 

CLASAMENT CACIB Constanţa, 23.06.2013


Grupa

Nume câine

Rasă câine

Nume proprietar (Ţara)

Baby

Lio Of Lin Chi Tien

Zwergspitz

Kopeyko Natalia & Taj Punge (Lituania)

Puppy

Ariel From Moule's Garden

American Akita

Marius Filipaş (România)

Junior

Vespasian Lara

Cane Corso Italiano

Alain Dăescu (România)

Ciobănesc Românesc

Siminoc De Plai Vrâncean

Ciobănesc Românesc de Bucovina

Macovei Stroe (România)

Grupa 1

Iordan De Gotcă

Ciobănesc Românesc Mioritic

Constantin Gotcă (România)

Grupa 2

Majestik Diamond Cheroki

Berner Sennenhund

Guzel Mnukina (Rusia)

Grupa 3

Dream Light Fiesta De La Noche

Staffordshire Bull Terrier

Oana Marinescu (România)

Grupa 4

Picollo Teckel All Is Love

Zwerg Dachshund smooth hair

Ekaterina Pikul (Rusia)

Grupa 5

Bravo`s All Or Nothing

Zwergspitz

Tamara Novikova (Rusia)

Grupa 6

Abimbola Mozi

Rhodesian Ridgeback

Angelina Skrypnik (Ucraina)

Grupa 7

Hera De Tremouard

Epagneul Breton

Roman Timotin (Rep. Moldova)

Grupa 8

Classique Diamond Preston „Shiny”

English Cocker Spaniel

Ligia Eftimescu (România)

Grupa 9

Prederi Pag Eralash Shou Man

Pug

Valery Kunitsyn (Rusia)

Grupa 10

Save My Life Hapiness De Casa Braty

Whippet

- Adriana Brătianu (România)

BIS

Prederi Pag Eralash Shou Man

BIS - Pug

Valery Kunitsyn (Rusia)

CLASAMENT CACIB Ploieşti, 07.07.2013


Grupa

Nume câine

Rasă câine

Nume proprietar (Ţara)

Baby

Five O’Clock Dance Honey

English Cocker Spaniel

Ioniţă Simion Anca & Anda Florescu (România)

Puppy

Winter Blizzard Behave Yourself

Samoiedskaia Sabaka

Lavinia Buda (România)

Junior

Romano Runa

Deutscher Schäferhund Short Haired

Sorin Dragomir (România)

Veteran

Collie’s of Sealand Pink Panther Red

Collie Rough

Eliane Zwygart (Elveţia)

Ciobănesc Românesc

Brăduţ

Ciobănesc Românesc de Bucovina

Chiriac Vasilache (România)

Grupa 1

Allia de Lupi Albi

Berger Blanc Suise

Mihaela Tănăsie (România)

Grupa 2

Ed Hardy di Caresi Nice

Dobermann

Romeo Aronescu (România)

Grupa 3

Dream Light Eracon Legend

Staffordshire Bull Terrier

Oana Amalia Marinescu (România)

Grupa 4

Fido of Karma’s Legacy

Dachshund Rauhhaar

Rodica Maria Rădulescu (România)

Grupa 5

Dan Star Kom Waterloo

Deutscher Spitz Pomeranian

Komayakova L . (Rusia)

Grupa 6

Maglodi Biggy Boys Eminem

Beagle

Laszlo Istvan (România)

Grupa 7

Ianny Hunting Trophy

Deutsch Kurtzhaar

Lucian Alexe (România)

Grupa 8

Los Ombues Thunder

English Cocker Spaniel

Ramona Maria Sandu (România)

Grupa 9

White Starry Light Forussi

Bichon Maltese

Irina Cozma (România)

Grupa 10

Save My Life Happiness de Casa Braty

Whippet

Adriana Brătianu & Dan Arsenie (România)

BIS

Save My Life Happiness de Casa Braty

Whippet

Adriana Brătianu & Dan Arsenie (România)

Supreme BIS

Save My Life Happiness de Casa Braty

Whippet

Adriana Brătianu & Dan Arsenie (România)

CLASAMENT WDS 2013


Grupa

Nume câine

Rasă câine

Nume proprietar (Ţara)

Grupa 1

Bottom Shaker My Secret

Old English Sheepdog

Koroknai József (Ungaria)

Grupa 2

Skjaergaardens Valentine Rua Soleil

Leonberger

Natalia Romanova (Rusia)

Grupa 3

Travella Starlord

Fox Terrier Wire

Victor Malzoni Jr. (Brazilia)

Grupa 4

Formula Uspeha Colibri

Dachshund Kaninchen Smooth

Irina Hapaeva (Rusia)

Grupa 5

Cabaka’s Pretty Good Ideal

Samoyede

Gitte Morell (Danemarca)

Grupa 6

Faira Arif Kamilifu

Rhodezian Ridgeback

Angelina Evmenova (Rusia)

Grupa 7

Goango Black Booms

Gordon Setter

Minna Malo (Finlanda)

Grupa 8

Loch Mor Romeo

Labrador Retriever

Barberi Franco (Italia)

Grupa 9

Chic Choix Cleopatra Eurydice

Lhasa Apso

Sanna Kopola-Hirsimaki (Finlanda)

Grupa 10

Azamour Wahid

Azawakh

Jari-Pekka Kahelin & Jussi Lindholm (Finlanda)

Res BIS

Chic Choix Cleopatra Eurydice

Lhasa Apso

Sanna Kopola-Hirsimaki (Finlanda)

BIS

Bottom Shaker My Secret

Old English Sheepdog

Koroknai József (Ungaria)

Interra 2013 - Budapesta (Ungaria)


Categoria

Numele câinelui

Rasa

Proprietar

BIS 1

Hjohoo's Save Hjour Love For Me

Cairn Terrier

Victor Malzoni Jr. (Brazilia)

BIS 2

Edbrios United Colors

Kerry Blue Terrier

Larissa Fedorovna Ageeva (Rusia)

BIS 3

MCVan's Be Pop Baby

Scottish Terrier

Vandra Huber & Rebecca Cross (SUA)

BIS 4

Piter Westie Zippy Star Boy

West Highland White Terrier

Igor Smirnov (Rusia)

BIS 1 Junior

Lord Bull Larry

Bullterrier

Martinez Mestre Andreu (Spania)

BIS 2 Junior

Forlegd Yuppie Moto Moto

Sealyham Terrier

Irina Kononenko (Rusia)

BIS 3 Junior

Belfox Larzac

Fox Terrier Smooth

C. Warmenhoven (Olanda)

BIS 4 Junior

Nash Avgust Kenzo

Kerry Blue Terrier

Tishina I. (Rusia)

CLASAMENT Obedience World Championship 2013 - individual


Loc

Nume antrenor (Ţară)

Nume câine

Rasă câine

Punctaj total

1

Kjellaug Selsaas (Norvegia)

Myrullens Junior Flis

Border Collie

283,75

2

Christa Enqvist-Pukkila (Finlanda)

Tending Able Tiger

Border Collie

281,25

3-4

Katja Kiviaho (Finlanda)

Tending Airborne

Border Collie

280,75

3-4

Fedorova Galina (Rusia)

Wonder Westspacy

Border Collie

280,75

5

Aina Fatland Roine (Norvegia)

Yra

Border Collie

278

6

Carin Bengtsson (Suedia)

Vallhunden Lyxa

Border Collie

276,75

7

Jessica Svanljung (Finlanda)

Tending Knight

Border Collie

274,75

8

Hege Schea Bakke (Norvegia)

Yrtrelia's Yatzy

Border Collie

273,50

9

Anne Tammiksalu (Finalnda)

Tending Eagle-Eyed

Border Collie

271,75

10

Maria Brandel-Hanngström (Suedia)

Vallmyra Ylle

Australian Shepherds

271

CLASAMENT CACIB Timişoara, 27.04.2013


Grupa

Nume câine

Rasă câine

Nume proprietar (Ţara)

Baby

Ibiza Of Karma's Legacy

Dachshund wire hair

Marian Drăgănescu (România)

Puppy

Crazy Crys Rainfall's

American Staffordshire Terrier

Cristina Popa (România)

Junior

Vespasian Lara

Cane Corso Italiano

Alain Dăescu (România)

Veteran

Tarco de la Corte de Cijara

Alaskan Malamute

Francesco Ciodaro & Franco Tozzi (Italia)

Ciobănesc românesc

Wooly Bear Alike Fluffy Snowball

Ciobănesc Românesc Mioritic

Barbara Fallent (Austria)

Grupa 1

Hamzabegi Cimboram Aszu

Puli

Octavian şi Timea Draja (România)

Grupa 2

Safety Of Flatland Roxanna

Bullmastiff

Molnar Gyorgy (România)

Grupa 3

- Laki's Pride Braveheart for St'Florian

American Staffordshire Terrier

Iulian Dinescu (România)

Grupa 4

Ginger Diva Noire

Dachshund smooth hair

Bencsik Zsolt (Ungaria)

Grupa 5

Icicle Creek's Superstar at Magician

Alaskan Malamute

Franco Tozzi (Italia)

Grupa 6

Kan Trace All I Do is Win

Petit Basset Griffon Vendeen

Radovanovic K. Natalija (Croaţia)

Grupa 7

Bentley Dei Grandi Grigi

Weimaraner short hair

Attilio Vaccari (Italia)

Grupa 8

Molkara Exige

English Cocker Spaniel

Alexandra Zemanova (Cehia)

Grupa 9

Queen Bless JP Premium Road

Epagneul nain Continental Papillon

Laslo Yaakov (Israel)

Grupa 10

Charming Style De Casa Braty

Whippet

Nicolae Moldovan (România)

BIS

Kan Trace All I Do is Win

Petit Basset Griffon Vendeen

Radovanovic K. Natalija (Croaţia)

 

CLASAMENT CACIB Timişoara, 28.04.2013


Grupa

Nume câine

Rasă câine

Nume proprietar (Ţara)

Baby

Getic Flames Evolution

American Staffordshire Terrier

Bogdan Gheorghiu (România)

Puppy

Fraga De Baltag

Ciobănesc Românesc Carpatin

Ionete Cătălin & Adrian Bobancu (România)

Junior

Melodor the Iron Lady

American Akita

Ivin Nikita (Rusia)

Veteran

Don Diego Terra Grifonis

Schnauzer pepper & salt

Marcel Hoster (România)

Ciobănesc românesc

Azaleea De Ayzan

Ciobănesc Românesc Carpatin

Mihai Horaţiu Sina (România)

Grupa 1

Hamzabegi Cimboram Aszu

Puli

Octavian şi Timea Draja (România)

Grupa 2

Erslan Echinus

Kavkazskaïa Ovtcharka

Claudiu Brata (România)

Grupa 3

Travella Stage Star

Fox Terrier Wire

Victor Malzoni Jr. (Brazilia)

Grupa 4

Pepita Piranha per 18 Carati

Dachshund smooth hair

Petru Muntean & Silvana Marcolina (România & Italia)

Grupa 5

My Alaskan North Face

Alaskan Malamute

Adriana Covaşa (România)

Grupa 6

Maglodi Biggy-boys Eminem

Beagle

Laszlo Istvan (România)

Grupa 7

Bentley Dei Grandi Grigi

Weimaraner short hair

Attilio Vaccari (Italia)

Grupa 8

White Maple Cross First Swallow

English Cocker Spaniel

Gomby Peter (Ungaria)

Grupa 9

Show Me The Way Di San Gimignano

Chihuahua long hair

Marco Tomei (Italia)

Grupa 10

Petrezselyem-projekt Love Foolosophy

Whippet

Sorin & Andrada Crişan (România)

BIS

Bentley Dei Grandi Grigi

Weimaraner short hair

Attilio Vaccari (Italia)

CLASAMENT CACIB Sibiu, 25.05.2013


Grupa

Nume câine

Rasă câine

Nume proprietar (Ţara)

Baby

Jamboree Of Karma's Legacy

Standard Dachshund

Marian Drăgănescu (România)

Puppy

Winter Blizzard Blind Date By K

Samoiedskaïa Sabaka

Viorel Rău & Lavinia Buda (România)

Junior

Diamon Imperial Moloss

Cane Corso Italiano

Felix Cozmaniuc (România)

Ciobănesc românesc

Dac de Pont Euxin

Ciobănesc Românesc Mioritic

Cristina Luch & Mihail Muşat (România)

Grupa 1

Hamzabegi Cimboram Aszu

Puli

Octavian & Timea Draja (România)

Grupa 2

Dermina Alex Manix

Kavkazskaïa Ovtcharka

Adrian Grigoraş (România)

Grupa 3

Crazy Crys Power By Pureclass

American Staffordshire Terrier

George Marius Dinu & Cristina Popa & Lukacs Ferenc

Grupa 4

Dewota Nes Gwadiana

Dachshund Miniature

*

Grupa 5

Silverwhite Tom Sawyer

Samoiedskaïa Sabaka

Lavinia Buda (România)

Grupa 6

Maglodi Biggy-Boys Eminem

Beagle

Laszlo Istvan (România)

Grupa 7

Baba

Magyar Vizsla

Haáz Erika (România)

Grupa 8

Rocheby Miss Jones

Labrador Retriever

Nicolae Oltean (România)

Grupa 9

Solaris Avis Grande Cane Elegans

Shih Tzu

Mircea & Terezia Rusu (România)

Grupa 10

Insolens Burkina Aisha

Azawakh

Diczku Ankio (Ungaria)

BIS

Dermina Alex Manix

Kavkazskaïa Ovtcharka

Adrian Grigoraş (România)

 

CLASAMENT CACIB Sibiu, 25.05.2013


Grupa

Nume câine

Rasă câine

Nume proprietar (Ţara)

Baby

Jamboree Of Karma's Legacy

Dachshund Standard

Marian Drăgănescu (România)

Puppy

Winter Blizzard Blind Date By K

Samoiedskaïa Sabaka

Viorel Rău & Lavinia Buda (România)

Junior

Vespasian Lara

Cane Corso Italiano

Alain Dăescu (România)

Ciobănesc românesc

Akira

Ciobănesc Românesc Carpatin

Horaţiu Stan (România)

Grupa 1

Hamzabegi- Cimboram Aszu

Puli

Octavian & Timea Draja (România)

Grupa 2

Vespasian Lara

Cane Corso Italiano

Alain Dăescu (România)

Grupa 3

Dream Light Fiesta De La Noche

Staffordshire Bull Terrier

Oana Marinescu (România)

Grupa 4

Luete Von Wuhlen

Dachsund Standard

Liana Mihuţ (România)

Grupa 5

Silverwhite Tom Sawyer

Samoiedskaïa Sabaka

Lavinia Buda (România)

Grupa 6

Maglodi Biggy - Boys Eminem

Beagle

Laszlo Istvan (România)

Grupa 7

Biggi Wom Cherifeld

Deutsch Kurzhaar

Rafael Budea (România)

Grupa 8

câştigător descalificat

Grupa 9

Jasmine Di Millo From Taste Of Ambrosia

Tibetan Terrier

*

Grupa 10

Petrezselyem-Projekt Love Foolosophy

Whippet

Ioana Andrada Crişan (România)

BIS

Hamzabegi- Cimboram Aszu

Puli

Octavian & Timea Draja (România)

CRUFTS 2013
De la Primley Sceptre la Jilly
* O femelă din rasa Petit Basset Griffon Vendéen, câştigătoare la Crufts 2013

CRUFTS 2013 - rezultate


Grupa

Numele câinelui

Rasa

Proprietar

Gundog

Loch Mor Romeo

Labrador Retriever

Franco Barberi (Italia)

Hound

Soletrader Peek A Boo

Petit Basset Griffon Vendéen

Sara Robertson & Wendy Doherty (Marea Britanie)

Ciobăneşti

Allmark Fifth Avenue JW

Ciobănesc Australian

Neil Allan & Robert Harlow (Marea Britanie)

Terrier

Salena The Special One

Skye Terrier

Sue Breeze (Marea Britanie)

Toy

Maibee Theo

King Charles Spaniel

William Wallace Moffat & Joyce Robins (Marea Britanie)

Utilitari

Kybo Pamdarama

Terrier Tibetan

Roberts & Price & Whitehead (Marea Britanie)

Lucru

Meadowpark Whispers Breeze

Câine de Munte Bernese

Mesdames & Mair & Hartley-Mair (Marea Britanie)

Reserve BIS

Loch Mor Romeo

Labrador Retriever

Franco Barberi (Italia)

BIS

Soletrader Peek A Boo

Petit Basset Griffon Vendéen

Sara Robertson & Wendy Doherty (Marea Britanie)

2 x CACIB
La Slobozia s-a dansat Dysco
* Husky Siberian născut în Canada şi condus de Augustin Ionescu către Supreme BIS

Bursa pariurilor

Spre deosebire de alţii, competiţiile organizate de către ialomiţeni sunt numai bune de înscris la bursele de pariuri, pentru că e dificil de estimat câştigătorul - poate doar să excluzi rasele de talie mare din această ecuaţie. Suficient de amintit că în 2010 a câştigat o femelă din rasa American Staffordshire Terrier (Srcky’s Zebra Go Crazy for Thunder Rocks a bihorencei Cristina Popa, exemplar achiziționat din Serbia şi declarat în acel an cel mai frumos Amstaff din România şi campioană mondială în 2012), în 2011 un Ogar Maghiar - veteran, în vârstă de 10 ani -, Siker De L’Herm De Mercouar, al francezilor Jeannin Sauret şi Patrice Mickaële (mari crescători de câini de vânătoare, în special Barzoi), în 2012 un mascul din rasa Mops (Prederi Pag Eralash Shou Man, al rusoaicei Kunitsyn). Ei bine, la ediţia din 2013, cel mai râvnit titlu, Supreme Best In Show, i-a revenit unui mascul din rasa Husky Siberian, în vârstă de şase ani şi jumătate - competiţia a fost arbitrată de Molnar Zsolt, Dagmar Klein, Petru Muntean şi Cristian Ştefănescu, toţi patru din România (AChR), ultimul, preşedintele Asociaţiei Chinologice Române, fiind cel desemnat să decidă (arbitreze) înfruntarea pentru titlul Supreme BIS. O înfruntare în care Dysco (declarat Best In Show în 6 aprilie, când a fost preferat în dauna unui impozant Bobtail şi a unui minuscul şi frumos Bulldog Francez, Victoire D'Amour At Angel Heart) a intrat în ring cu câştigătorul BIS din 7 aprilie (o miniatură din Grupa 9, din rasa Mops/Pug, varietatea Apricot cu mască neagră - Dysco s-a clasat pe locul II, RBIS, conform deciziei arbitrului Petru Muntean, vicepreşedinte AChR). Verdictul preşedintelui AChR a fost Dysco, aşa că acesta a câştigat la Slobozia şi titlul suprem.

Câştigătorul

Proprietarul şi handlerul care l-a condus spre victorie, Augustin Ionescu, a declarat pentru „Petzoom”: „Dysco este campion al Canadei, Luxemburgului, Olandei şi Belgiei (n.red., în septembrie 2009, în Flandra, la Mechelen). De asemenea, are un titlu de Interchampion şi un titlu de Top Dog Belgia, ultimul fiind câştigat în anul 2011 (n.red., în 18 decembrie, la Bruxelles, competiţie care a contat şi drept criteriu de calificare la Crufts 2012)”.
Tundrafoot's Bern Baby Bern, sau Dysco pe numele de pet, „produs” în 22 noiembrie 2006 în canisa canadienilor Margaret şi Paul Knight - cuplu care a împlinit 30 de ani de „specializare” în creşterea acestei rase - din Kossok's Burning It Up Tundrafoot (tatăl) şi Tundrafoot's Epiphany (mama), a fost iniţial cumpărat de belgianca Nancy Daponte, astăzi fiind în proprietatea canisei „Of Wolf Point”, a bucureşteanului Augustin Ionescu, medic veterinar, arbitru internaţional şi vicepreşedinte al Asociaţiei Chinologice Metropolitane Bucureşti, care după ce a „cunoscut-o” pe Winner Of Iditarod Cora („Thundra”, după numele de companion) s-a declarat iremediabil îndrăgostit de rasa Husky Siberian. Şi uite aşa expoziţia chinologică organizată de asociaţia de profil din judeţul Ialomiţa a mai bifat o rasă câştigătoare, merituoasă, nobilă, descendentă din vechii Malamuţi şi Esquimos: Husky Siberian, cel mai mic dintre câinii nordici, dar cel mai puternic câine de sanie dintre aceştia.

SATU MARE 13.04.2013

 

RASA

NUMELE CÂINELUI

PROPRIETAR

FCI I

Old English Sheepdog

Bottom Shaker So Easy To Love

Koroknai József

FCI II

Riesenschnauzer Schwarz

Misha Dyas Poland

Pettkó Csilla

FCI III

Jack Russel Terrier

Knotteliten’s Visit Norway

Tibay N. & Nemanja J.

FCI IV

Dachshund Standard Rauhaar

Crufts Of Karma’s Legacy

Papp Vasile Carol

FCI V

American Akita

Aristokrat Of Wolf Point

Ionescu A. & Maróti G.

FCI VI

Beagle

Maglodi Biggy-Boys Eminem

Laszlo Istvan

FCI VII

Perdigueiro Portugues

Miguel

Murarescu M.&D.

FCI VIII

Golden Retriever

Babelsbergi Vanilla Sky

Grasselli Beata

FCI IX

Shih Tzu

Remus Lupin From Silver Ghost

Fuchser Gurtner Manuela

FCI X

Whippet

Petrezselyem-Projekt Love Foolosophy

Crişan Sorin & Andrada

BIS JUNIOR

Golden Retriever

Babelsbergi Magnolia

Grasselli Beata

BIS

Old English Sheepdog

Bottom Shaker So Easy To Love

Koroknai József

 

SATU MARE 14.04.2013

 

RASA

NUMELE CÂINELUI

PROPRIETAR

FCI I

Collie Rough

Guest Blue Star De Cathyja

Vulic Dragana

FCI II

Dogo Argentino

Nacho Del Blanco Diablo

Krisztián Teráz

FCI III

Fox Terrier (Wire)

Zax My Day

Zakar Zsolt&Denk Csaba

FCI IV

Dachshund Standard Kurzhaar

Nexus Vom Red Onyx

Tóth Richárd

FCI V

American Akita

Aristokrat Of Wolf Point

Ionescu A. & Maróti G.

FCI VI

Bloodhound

Larry Of Luffon Royal Pride

Erős Attila

FCI VII

English Setter

Tamarillo Simarilion

Pálfi Szilvia

FCI VIII

Golden Retriever

Dewmist Hope Of Harlequin

Kozák Sándor

FCI IX

Chihuahua Shorthaired

Chinua’s Camorra Ot Chernovoy

Tvrzova Alena

FCI X

Whippet

Petrezselyem-Projekt Love Foolosophy

Crişan Sorin & Andrada

BIS JUNIOR

Chow Chow

Orinell’s Just In Time

Jors Alexandra

BIS

Chihuahua Shorthaired

Chinua’s Camorra Ot Chernovoy

Tvrzova Alena

SUPREME BIS

Old English Sheepdog

Bottom Shaker So Easy To Love

Koroknai József

CLASAMENT - expoziţia de Club a Ciobăneştilor Corbi


Clasa

Sex Câine

Nume câine

Proprietar

Babby (3-6 luni)

mascul

Enea De Baltag

Lucian Stoica

Puppy (6-9 luni)

femelă

Tesi

Florea Man

Puppy (6-9 luni)

mascul

Mucea

Sebastian Fleşieru

Junior (9-18 luni)

femelă

Nadia

Sebastian Fleşieru

Junior (9-18 luni)

mascul

Brancea

Sebastian Fleşieru

Intermediară (15-24 luni)

femelă

Alma

Bogdan Neamu

Intermediară (15-24 luni)

mascul

Amor

Teodor Chivu

Deschisă (de la 15 luni)

femelă

Ursoaica de Predeal

Sebastian Fleşieru

Deschisă (de la 15 luni)

mascul

Ursică de Predeal

Ciprian Cocoş

Campioni (de la 15 luni)

femelă

Măruţa de Predeal

Sebastian & Dragoş Fleşieru

Campioni (de la 15 luni)

mascul

Mureş de Predeal

Liviu Cocoş

Veterani (peste 8 ani)

femelă

Chira

Ciprian Bădilă

BOB (Cel mai bun al rasei)

femelă

Chira

Ciprian Bădilă

Clasament Turneul Campionilor - Timişoara, 19 ianuarie 2013


Grupa

Rasa

Numele câinelui

Proprietar

Grupa 1

Australian Shepherd

Aussie Pride Fly Me To The Moon

Niculescu D. (România) & Przybylska K. (Polonia)

Grupa 2

Rottweiler

Black-Rott Erik

Mako Manuela (România)

Grupa 3

American Staffordshire Terrier

Getic Flames BulletProof

Ţurcaş Răzvan (România)

Grupa 4

Zwerg Dachshund wire hair

- No Name Of Happytails 1988 RO

Fleşieru Sebastian & Dragoş (România)

Grupa 5

Alaskan Malamute

My Alaskan North Face

Covaşa Adriana (România)

Grupa 6

Beagle

Maglodi Biggy-Boys Eminem

Laszlo Istvan (România)

Grupa 7

Bracco Italiano

Fikrets Fly With Fire

Bence Kantor (Ungaria)

Grupa 8

Golden Retriever

Garbank Lislone Beauly

Corici Adrian (România)

Grupa 9

Cavalier King Charles Spaniel

Bonitos Companeros Imperator

Szabo Ivett (Ungaria)

Grupa 10

Whippet

Petrezselyem-Projekt Love Foolosophy

Crişan Sorin & Andrada (România)

BIS 3

Alaskan Malamute

My Alaskan North Face

Covaşa Adriana (România)

BIS 2

Rottweiler

Black-Rott Erik

Mako Manuela (România)

BIS 1

Cavalier King Charles Spaniel

Bonitos Companeros Imperator

Szabo Ivett (Ungaria)

CACIB Timişoara, 19-20 ianuarie 2013


Grupa

Rasa

Numele câinelui

Proprietar

Grupa 1

Old English Sheepdog

Bottom Shaker so Easy to Love

Koroknai Jozsef (Ungaria)

Grupa 2

Zwergschnauzer

Hildebert's Ozzy Osbourne

Mirta's Haus (Croaţia)

Grupa 3

Fox Terrier

Travella Stage Star

Malzoni Victor Jr. (Brazilia)

Grupa 4

Dachshund

Piumetta del Mio Cappello

Saletti Annaluce (Italia)

Grupa 5

Chow Chow

Orinell's Just In Time

Jors Alexandra (România)

Grupa 6

Beagle

Maglodi Biggy-Boys Eminem

Laszlo Istvan (România)

Grupa 7

Weimaraner

Storm in Dakota

Radovanovic Kalecak Natalija (Croaţia)

Grupa 8

English Cocker Spaniel

Los Ombues Thunder

Sandu M. Ramona (România)

Grupa 9

Caniche

Jasenak Back to the Future

Vasilijevic Dragana & Ivan (Serbia)

Grupa 10

Whippet

Petrezselyem-Projekt Love Foolosophy

Sorin Crişan (România)

BIS Baby ziua 1

Dobermann

Game On Tequila Sunrise

Ana Maria Vlad (România)

BIS Baby ziua 2

American Staffordshire Terrier

Ringmaster Winning Day

Damian D. & Nedelcu M. (România)

BIS Puppy ziua 1

Samoiedskaïa Sabaka

Winter Blizzard Behave Yourself By K

Lavinia Buda (România)

BIS Puppy ziua 2

Golden Retriever

Dreamy Girl Clear Passion

Iulia Gugu (România)

BIS Junior ziua 1

Zwerg Dachshund

Duracell Dax Infinity

Zahonyi A. Dorottya (Ungaria)

BIS Junior ziua 2

Australian Shepherd

Aussiepride Fly Me To The Moon

Niculescu D. (România) & Przybylska K. (Polonia)

BIS Veteran ziua 1

Riesenschnauzer

Domsadi Szakallos Butterfly

Fabini H. Istvan (Ungaria)

BIS Veteran ziua 2

Puli

Astiagis Histori Arvacska

Draja Octavian & Timea (România)

Best Romanian Breed

Ciobănesc Românesc Mioritic

Guardian Angel Apuseni

Simuţiu Sorin & Diana (România)

BIS ziua 1

Weimaraner

Storm in Dakota

Radovanovic Kalecak Natalija (Croaţia)

BIS ziua 2

Fox Terrier

Travella Stage Star

Malzoni Victor Jr. (Brazilia)

BIS

Fox Terrier

Travella Stage Star

Malzoni Victor Jr. (Brazilia)